CYmedia Group:   CYtoday,    SportsBreak,    Novosti

Νέο χαστούκι με Ατάντα (Εθνικός-Ομόνοια 1-0)

Ένα γκολ ενός πρώην ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας, του Ατάντα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημίχρονου, χάρισε μια μεγάλη νίκη στον Εθνικό Άχνας, επικρατώντας της Ομόνοιας με 1-0 στο Δασάκι. Μια κακή Ομόνοια στο πρώτο μισό σπατάλησε ένα ημίχρονο χωρίς να κάνει φάσεις, διάστημα που δέχτηκε και το γκολ. Από την άλλη, μια πολύ καλή Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο έκανε σχεδόν όλα όσα έπρεπε να κάνει εκτός από το να σκοράρει και έτσι δεν μπόρεσε να σώσει την παρτίδα. Η ομάδα του Καΐάφα ήταν πολύ καλή στην επανάληψη, δημιούργησε και έχασε πολλές κλασικές ευκαιρίες, αλλά είτε ο Κουντούλ, είτε η αστοχία των επιθετικών της, ήταν οι λόγοι της δεύτερης φετινής ήττας των «πρασίνων». Ο Εθνικός μετά τη μεγάλη νίκη του ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Στο 54' η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι σε σπρώξιμο του Γκρικαλασβίλι, με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί ο αγώνας. Η επαναληπτική προβολή έδειξε οτι υπήρξε παράβαση.